Odkazy / Média

Na plovárně s Davidem Frankem

Dokument České televize

Akademický malíř, restaurátor výtvarných děl a historických dokumentů

Zdroj: https://www.ceskatelevize.cz/porady/1093836883-na-plovarne/219544160100001/

Záhada kodexu XIV A 13

Dokument České televize

Koprodukční dokument České televize odkrývá pohnutou minulost nejdražší knihy v České republice, jednoho z našich nejvýznamnějších rukopisů, Kodexu vyšehradského, který se svým významem dá přirovnat ke Zlaté bule sicilské nebo tzv. Ďáblově bibli. Je z nich přitom nejstarší. Vznikl s největší pravděpodobností v 11. století u příležitosti korunovace Vratislava II. českým králem z iniciativy některého z benediktinských řádů. Zatím naposledy byl kodex vystavován v roce 2015 v Zrcadlové kapli pražského Klementina. Dokument z roku 2014 zachycuje fascinující práci na vytváření faksimile kodexu, jíž se ujal restaurátor výtvarných děl David Frank, a zároveň zaznamenává i historii a význam řádu benediktinů v Čechách a na Moravě.

Zdroj: https://www.ceskatelevize.cz/porady/10531801145-zahada-kodexu-xiv-a-13/

Kronika králů

Dokument České televize

Dokumentární film R. Vávry pátrá po okolnostech a možných souvislostech vzniku nádherně iluminované verze Dalimilovy kroniky, jejíž fragmenty se před několika lety našly v Paříži a která je součástí naší expozice na EXPO 2015 v Miláně.

V Paříži se před několika lety za tajemných okolností objevily nákladně iluminované latinské fragmenty kroniky takřečeného Dalimila, o kterých naši historici neměli tušení. Pátrání po původu jejich vzniku a konfrontace možných hypotéz s názory historiků odhalují nečekané souvislosti. Pro koho byl překlad kroniky určen? Kdo tak nákladnou knihu mohl vyrobit? Kde tato latinská verze vznikla? Stopy nás zavedou až do Itálie, kde se mimo jiné dozvíme, že výtvarné pojetí iluminací bylo s největší pravděpodobností ovlivněno slavným malířem fresek Giottem. Další domněnky vedou k závěrům, že překlad pravděpodobně vznikl pro budoucího českého krále Karla IV., jenž se tak mohl důvěrněji seznámit se zemí, jež o jeho panování velmi stála.

Nápaditý dokumentární film kombinuje klasické postupy s animací a inscenovanými scénami. V první linii sledujeme fascinující rekonstrukci výroby faksimile kroniky v dílně Davida Franka, která ukazuje původní pracovní procesy od vzniku pergamenu přes vytvoření iluminace až po vazbu knihy do kůže. Hrané scény stylizované do perspektivy středověkých maleb vyprávějí o osudu kroniky v období jejího vzniku a poslední linii snímku tvoří samotné příběhy Dalimilovy kroniky, které k nám promlouvají prostřednictvím hlasitého přednesu a animace původních iluminací. Na obrazovce tak oživnou legendy o svaté Ludmile, svatém Václavovi nebo o selské kněžně Boženě, tak jak je vnímali naši učenci ve 14. století.

Zdroj: https://www.ceskatelevize.cz/porady/10936407655-kronika-kralu/21456226513/

Faksimile skotské středověké listiny v archivu v německém Lübecku

Kostbare schottische Urkunde im Lübeck Archiv wird "geklont"

Lübeck (dpa/lno) – Lübeck hat etwas, was Schottland gerne hätte, und das schon seit 1297: die einzige noch existierende Urkunde mit der Unterschrift des schottischen Freiheitshelden William Wallace. Dessen Leben lieferte die Vorlage für den US-Spielfilm «Braveheart» mit Mel Gibson in der Titelrolle. Weil die Urkunde den Schotten so lieb und teuer ist, lässt die Hansestadt Lübeck sie jetzt «klonen». Der Bilderrestaurator David Frank aus Prag soll die Urkunde in mittelalterlicher Handschrift auf Pergament übertragen, das Siegel wird von Spezialisten des Lübecker Archivs dupliziert. Auf diese Weise werde es möglich, dass die nationalbewussten Schotten dauerhaft ein Exemplar der Urkunde erhalten, teilte die Hansestadt Lübeck am Dienstag mit.

Zdroj: https://www.welt.de/newsticker/dpa_nt/regioline_nt/hamburgschleswigholstein_nt/article106633463/Kostbare-schottische-Urkunde-im-Luebeck-Archiv-wird-geklont.html

Obrazy starých mistrů jsou odolné

Rozhovor v lidových novinách

Při zkoumání obrazu někdy restaurátor zjistí, že před ním neleží domnělá kopie, ale originál. Určitě je to příjemnější než odhalit opak. Restaurátor a akademický malíř David Frank takové štěstí občas mívá.

Zdroj: Lidovky https://www.lidovky.cz/relax/design/obrazy-starych-mistru-jsou-odolne-rika-restaurator.A170720_134046_ln-bydleni_ape