Knihy

Antifonář ze Sedlce

1414

Středověký rukopis je převázaný v novodobé vazbě pravděpodobně ze 17. či 18.století. Během převazby byla kniha nově ušita, zkulacena, silně oříznuta. Dřevěné desky jsou potažené silnou lakovanou - mořenou hovězinou, která tímto ošetřením ztratila pružnost a ohebnost. V důsledku toho praskla useň v drážkách, horní hlavička byla odlomená až k prvnímu vazu. Pergamenová folia nebyla výrazně poškozena, místy však dochází ke korozi železitoduběnkového inkoustu, která způsobuje drobné trhlinky i ztráty v textu. Naproti tomu malba iniciál provedená v doznívajícím krásném slohu je zcela dokonalá a bez poškození.

Martinická bible

po roce 1430

Rukopis svázaný v původní vazbě s dřevěnými deskami byl poznamenán nevhodnou novodobou opravou hřbetu na počátku 20.století. Silné zaklížení hřbetu způsobilo smrštění pergamenových složek ve hřbetní části a také nesnadné otevírání knižního bloku.

Městská kniha Kadaň

1465

Rukopis je svázaný v původní celokožené vazbě ne zcela běžného dobového typu. Desky namísto obvyklého dřeva tvoří silná hovězí useň potažená bílou kozinou. Knižní blok byl šitý na šest dvojitých kožených vazů.

Vitae sanctorum

1629

Tisk je svázaný v původní celokožené vazbě s dřevěnými deskami. Kniha byla silně poškozena vodou a následně i plísní. Usňový potah byl zvlněný, odlepený od desek, smrštěný a ve hřbetní části se ztrátou.